top of page
Image by Josh Applegate

 ''HIZLI OKUMA'' GERÇEK Mİ?

     Hayatımızda doğruluğunu sorgulamamız gereken çok fazla bilgi olduğunun farkındayım ve sanırım ki hızlı okuma da bunlardan biri. Olabilir mi, insan bir dakika da o kadar çok kelime okuyabilir mi, diyelim ki okudu anlaması mümkün mü? diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. 

        Tüm bu sessiz düşüncelerinize yüksek bir sesle ''Siz hiç spor yapmadınız mı? diyerek cevap vermek istiyorum. Başladığınız ilk gün ne kadar çalışabildiniz ve bir anda arzuladığınız hedefe mi ulaştınız? Hızlı okumayı da buna benzetmek gerekli bence zamana yayıp spor yapmak gibi. Üç- beş günlük kısa rutinlerle sonuç almayı hedefleyen herkes için üzülerek bir hayal kırıklığı bırakıyorum buraya. Zaman, emek, istikrar ve gayretin yollarından geçerseniz size kalan zaman da bolca kitabı hızlı ve anlayarak okumanız evet oldukça mümkün.

           BU PROGRAMA NİÇİN KATILMALISINIZ?

          Tam olarak şu an düşündüğünüz kritik bir konuyu aktarmanızı istesem ne kadar başarılı olursunuz? Peki ya düşünme konusunda ne kadar iyisiniz? Son bir soru daha sizce insan nasıl düşünür? 

     Bizler bildiğimiz kelimeler dahilinde düşünebiliriz. Düşüncelerimizle ise kelime haznemiz dahilinde kendimizi doğru ya da yanlış ifade ederiz. Hiç haklı olduğunuz bir konu da haksız duruma düştüğünüz olmadı mı? Sebebi neydi?  Mesela sizlere ''der nachtisch'' desem bunun üzerine düşünebilir misiniz? Belki Almanca olduğunu anlarsınız ancak  görselleştiremezsiniz. Sizlere bu kelimenin bir tatlıyı simgelediğini söylersem artık onu düşünebilirsiniz. Yani ne kadar çok kelime bilirseniz o kadar çok düşünebilirsiniz. Bu da şu demek evet ne kadar çok kitap okursanız o kadar çok düşünce üretebilirsiniz ve yine ne kadar çok anlayarak hızlı okursanız o kadar çok okuyup donanım kazanmış olursunuz.

          İnsan en çok kulaktan dolma ezberci bilgilerden arınabilmek için bu eğitimi almalı diyebiliriz.

          HIZLI OKURSANIZ NELER OLUR?

     - Zahmetsiz ve akıcı biçimde öğrenirsiniz. 

     - Okuduğunuzu anlama yüzdenizi arttırırsınız.

     - Zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

     - Güven kazanırsınız.

     - Okurken beyniniz daha iyi ilişki kurar. 

     - Okurken beyniniz hayal kurmaz ve bütünü görür.

     - Okuma daha zevkli hale gelir.

     - Okuma alışkanlığı kazanmada büyük bir adım atmış olursunuz.

     - Sözcük hazineniz ve genel bilgi birikiminizi arttırmanıza yardımcı olur.

     - Kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak avantaj sağlar.

 

        Programımıza eklediğimiz "Zihin Haritaları"na neden ihtiyacınız var?

     -Hafıza Geliştirme 

     -Akılda Tutma

     -Hatırlama 

     -Konsantrasyon

     -Motivasyon

     -Hedefe odaklanma

     -Başarı

           ANLAYARAK HIZLI OKUMA PROGRAMIMIZA KİMLER KATILABİLİR?

         Anlayarak hızlı okuma eğitimi her yaş için uygundur. İlla bir öğrenci ya da bir çalışan olmanıza gerek yok. Hiçbir iş yapmıyorsanız bile kitap okumayı seven ve bilgi aktarımına, öğrenmeye açık olan biriyseniz hızlı okuma eğitimi aldığınızda bilginizin üzerine bilgi katacağınız gibi okuma veriminizi 3-4 kat artırabilir, kısa zamanda kendinizi geliştirebilirsiniz. 

       Zorlu bir eğitim döneminde olan bir öğrenciyseniz, hele ki üniversite sınavına hazırlanıyorsanız ya da üniversitede vize ve final sınavlarınıza hazırlanırken en iyi ihtimalle 100, en kötü ihtimalle 250-300 sayfalık bir yerden sorumlu tutulacaksanız anlayarak hızlı okuma eğitimi tam size göre! Tüm öğrenciler için hem hazırlanma hem sınav anındaki verim için tam yerinde bir eğitim olduğunu söyleyebiliriz. 

     Bunun yanı sıra psikolojik danışmanlar, avukatlar, doktorlar, insan kaynakları alanında çalışanlar gibi eğer iş yerinizde kat kat dosyaları okumak zorunda kalıyorsanız siz de bu eğitimden kesinlikle faydalanabilirsiniz. İş hayatınızda size kavrama ve karar vermede hız kazandıracağından bu eğitimden kendini geliştirmek isteyen her meslek dalından çalışanlar faydalanabilir.

bottom of page