top of page

ÇOK ÇALIŞIYORUM AMA SINAVLARDA YAPAMIYORUM!

En çok duyduğumuz şeylerden biridir, çok çalışıyorum ama yapamıyorum. E ama bu çok normal değil mi sence de? Dediğin gibi sen çalışıyorsun, öğrenmiyorsun. Başarılı olmak için çalışmaya değil öğrenmeye ihtiyacın var. Yürümeyi çoktan öğrenmişsin ve her gün yürümekle övünüyorsun. Bu sana ne katar düşünelim. Daha hızlı yürür, nefesini kullanmayı öğrenir ve kondisyonunu güçlendirirsin. Bidiğin soruları çözme olarak tanımladığımız “çalışmak” kavramı da aynı soru tipini daha hızlı çözmene, unutmamana ve türevlerine karşı belki fikir üretebilmene katkıda bulunur.

Öğrenmek, bilmediğin bir şeyi zihnen ve fiziken anlamlandırmakken; çalışmak, çoğu zaman bildiğin bir şeyi tekrar etmektir. İnsanlar çalışıyorum dediklerinde işe gidip bildiklerini tekrar ederler ve evet bu çalışmaktır. “Çalışmak” ve “öğrenmek” kavramlarının ayrımına vardıysak üzerine dürüstçe düşünelim. Siz çalışıyor musunuz yoksa öğreniyor musunuz? Dürüstçe dememin sebebi sınav hazırlık grupları yapabildiği kitaplarda yapabildiği soruları çözerek etrafına ben çok çalıştım ama sınavda yapamadım mesajı verir. Aslında tüm süreç boyunca hikayenin sonunda içten içe başarısız olacağını bilir ama önemli olan dışardan nasıl gözüktüğüdür. Elinize de en başarılı arkadaşlarınızın aldığı seviye olarak sizin üzerinizde yayınları aldınız mı tebrikler. Zaman öldürücülerin sisteme uygun olanını seçtiniz.

Zorlanmadan, yorulmadan, tabiri caizse emek vermeden başarıyı bekleyemezsin sevgili öğrencim. Öğrendiğini anlamak için bak kendine aynada ne kadar yıpranmış ne kadar zorlanmışsın diye sor. Olmuş mu yoksa olmuş gibi mi gösteriyorum diye bir düşün. Bak bakalım eğilip bükülmekte sandalyeden sırtın ağrımış, ayakların uyuşmuş mu? Yapamadığın sorular yüzünden başına ağrı girmiş gözlerin yorgun düşmüş mü? Yıllar sonra baktığında kandırdığın kendin olmasın diye bugünlerde çalışmaktansa öğren sen.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page