top of page

TYT TÜRKÇEYE NASIL ÇALIŞILMALI? DENEMELERİN ETKİSİ

Hepimizin bildiği üzere Türkçe TYT’nin dört önemli kolundan biri. Bu sebeple iyi bir puan ve sıralama için disiplinli bir çalışma gerektiriyor. Disiplin diyerek gözünüzü korkutmayalım. Disiplinden kastımız sistemli ilerleme ve verimli çalışmak. Bunu nasıl sağlarız? Türkçede iyi net yapmak mümkün müdür?


Türkçede iyi net yapmak; bir sayısal öğrencisinin diğer sayısal öğrencilere fark atması, bir eşit ağırlık ya da sözel öğrencisinin de AYT’de daha rahat etmesi için oldukça önemlidir. Türkçe ilgiyi sever, sürekli kendisiyle uğraşılmasını ister. Bu sebeple bizler de Türkçeye çalışırken devamlılığı ve sürekliliği mutlaka sağlamalıyız.


Bildiğiniz gibi TYT’de Türkçenin yüzde 80’i anlam bilgisinden meydana geliyor. Öğrenciler de “8-10 tane soru için neden dil bilgisiyle kendimi yorayım ki?” diyerek dil bilgisini kafadan eliyor ve sadece paragraf çözerek Türkçeyi hallettiğini sanıyor. Oysa anlam bilgisi soruları ucu açık, yoruma dayalıdır. Bu sebeple anlam bilgisi sorularında hata yapma payı her zaman daha yüksektir. Öğrenci paragraf çözmede ne kadar iyi olursa olsun sınav anında yaşadığı stres ya da değişik tarzda sorulan anlam bilgisi soruları onu hataya götürebilir. Dolayısıyla böyle bir “kumar oynamaya” gerek yoktur. Çünkü dil bilgisi kurala dayalıdır, yoruma açık değildir. Bu sebeple dil bilgisi sorularında da hata yapma payı, anlam bilgisine göre daha azdır. Diğer bir deyişle dil bilgisi soruları, konuyu bilen öğrenci için “cepte” sorulardır, garanti netlerdir. Dolayısıyla bizim yapacağımız garanti 8-10 net, bizi istediğimiz noktaya götürmede oldukça önemlidir, küçümsenmemelidir.

Sadece Türkçe değil, tüm derslerdeki netlerimizi takip etmemizi sağlayan denemelerin amacı ise birçok öğrenci için farklı algılanmaktadır. Denemeler sadece sizin soru çeşidi görüp zamana karşı yarıştığınız testler değildir. Denemeler aynı zamanda, adı üstünde denemedir; kendinizi ve soru çözme tarzınızı denediğiniz testlerdir. Öğrenci denemelere girdiğinde şunları takip etmelidir:


-> Her bir dersin testine kaç dakika ayırıyorum?

-> Bir testi hiç ara vermeden bitirebiliyor muyum yoksa ara verip başka bir derse geçmem, kafamı rahatlatmam gerekiyor mu?

-> En çok hangi soru kalıbında/tarzında bocalıyorum?

-> İlk hangi dersin testinden başlamalıyım?

-> Önce temiz kafayla paragraf çözmeli miyim?

-> Bütün paragrafları bir anda mı yoksa araya başka derslerin sorularını katarak mı bitirmeliyim?


Bu ve bunun gibi olan tüm sorular her öğrenci için farklı cevaplar alacaktır ve öğrenci bunları denemelerde takip ettiğinde kendi tarzını ve ritmini bulacak ve böylece herhangi bir denemede sorun yaşadığında bunun neyden kaynaklandığını daha iyi anlayacaktır.


Tüm bunların ışığında sınav dönemindeki bir öğrenci, Türkçeden iyi bir net yapmak için


1) Dil bilgisini küçümsememelidir.

2) Paragraf sorularına öznel yaklaşmamalı, sorunun kökünü iyi okuyarak kendisinden ne istendiğini anlamalıdır.

3) Denemelere düzenli olarak girmeli ve kendi tarzını bulmalıdır.

4) Ara vermeden, düzenli ve sistemli bir şekilde çalışmalıdır.


Dil bilgisi ve anlam bilgisi konularına nasıl çalışılması gerektiğini öğrenmek için diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.


Hepinize sevgiler...

23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page